13 UZROKA NEREDOVNE MENSTRUACIJE
Kada menstrualni ciklus izostane, jako varira iz meseca u mesec, bude kraći od 24 dana ili duži od 38 dana – to se smatra „neregularnim trajanjem ciklusa“.
Uzroci za ove neregularnosti mogu biti sasvim bezazleni, mogu da ukazuju na neke prirodne promene u ženskom telu (trudnoća ili menopauza), a mogu da budu izazvani hormonalnim i nekim drugim poremećajima zbog kojih je preporučeno obratiti se lekaru.
Hajde da razmotrimo moguće uzroke i njihove simptome.
1. Trudnoća
Ukoliko vam menstruacija kasni, ili ste imali samo tačkasto krvarenje posle perioda u kojem ste imali seksualne odnose, možete uzeti neki od kućnih testova trudnoće da bi proverili da li ste ostali u drugom stanju. Ostali simptomi trudnoće mogu da uključuju jutarnju mučninu, osetljivost na mirise, peckanje u grudima ili preosetljivost grudi, zamor.
2. Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
Policistični jajnici utiču na proređene menstruacije ili izostanke menstruacije, a kada se menstruacija dogodi krvarenje može da bude obilnije nego inače. Kod žena koje imaju policistične jajnike, nivo muških hormona je često povišen. Korisno je na vreme otkriti ako imate policistične jajnike, naročito ako želite što pre da ostanete u drugom stanju. Policistični jajnici dodatno mogu da utiču na:
- smanjene šanse za trudnoćom
- maljavost lica i tela
- povišenu telesnu težinu
- gubitak kose
3. Perimenopauza
Pre menopauze žena ulazi u tranzicionu fazu koja se naziva perimenopauza. Obično počinje u četrdesetim godinama, ali može da se desi i ranije. Ovi simptomi tipično traju od 4 do 8 godina, a počinju sa promenama u menstrualnom ciklusu. Promena u nivoima lučenja hormona estrogena će uticati na trajanje menstrualnog ciklusa. Ostali simptomi perimenopauze mogu biti:
- noćno preznojavanje
- napadi vrućine (valunzi)
- promene raspoloženja
- nesanica
- vaginalna suvoća
4. Hormonska kontraceptivna sredstva
Ako koristite kontraceptivne pilule ili neku drugu vrstu kontracepcije bazirane na hormonima, to može da izazove neregularna krvarenja, tačkasta krvarenja između menstruacija i značajno manje obilne menstruacije.
5. Dojenje
Dok žena doji, telo luči hormon prolaktin koji je zadužen da stimuliše lučenje majčinog mleka. Prolaktin suzbija lučenje reproduktivnih hormona koji u normalnim uslovima dovode do menstruacije. Zbog toga žene u ovom periodu imaju veoma laka krvarenja, ili ih nemaju uopšte. Normalan menstrualni ciklus bi trebalo da se vrati malo pošto prestanete da dojite.
6. Problemi sa tiroidnom žlezdom
Žene koje imaju smanjenu aktivnost tiroidne žlezde mogu da imaju duže i obilnije menstruacije. Pored toga, simptomi koji ukazuju na ovaj poremećaj su:
- jači bolovi pri menstruaciji
- osetljivost na hladnoću
- zamor
- povećana telesna težina
Sa druge strane, ukoliko tiroidna žlezda luči više hormona nego što bi trebalo, to može da izazove kraće i manje obilne menstruacije i izazove:
- gubitak telesne težine
- uznemirenost i nervoza
- nepravilan rad srca
- oticanje u korenu vrata
7. Miomi materice
Ove benigne mišićne izrasline, koje se još nazivaju i fibroidima i fibromiomima, javljaju se kod žena u najčešće između tridesetih i pedesetih godina života, a neretko posle ili u toku trudnoće. Ovo je vrlo česta pojava – čak tri od četiri žene nekad u svom životu imaju fibroide. Veoma retko se desi da oni pređu u maligni tumor. Mogu da budu veoma mali, veličine semena jabuke, ili veliki kao grejpfrut. Fibroidi mogu da uzrokuju veoma bolne menstruacije, a utiču i na obilnost krvarenja, toliko da u nekim slučajevima mogu da izazovu i malokrvnost (anemiju). Ostali simptomi mogu biti:
- pritisak u preponama ili bol
- bol u donjem delu leđa
- bol u nogama
- bolne seksualne odnose
Većina mioma ne zahteva medicinski tretman, a simptomi mogu biti ublaženi lekovima za bol, kao i dodacima ishrani (gvožđe, ako imate problema sa anemijom).
8. Endometrioza
Ovaj benigni poremećaj se javlja kod jedne od deset žena. Mali komadi unutrašnjeg tkiva materice (endometrijuma), koji se normalno nalaze samo u materici, porastu izvan nje – gde ne pripadaju. Najčešće se dešava da porastu u blizini materice – na trbušnoj maramici, jajniku, jajovodu, bešici, ali mogu se ponekad naći i na udaljenim organima, recimo na plućima, pa čak i oku. Gde god da su, oni s ponašaju kao tkivo materice i kada hormoni počnu da deluju na njih oni će početi da krvare.
Endometrioza može da izazove bolne i obilne menstruacije, bolove pri seksualnim odnosima, krvarenje između menstruacija. Ovaj poremećaj može da utiče i na smanjenu plodnost kod žena i zbog toga je važno da se na vreme dijagnostifikuje.
9. Telesna težina
Premala ili povećana telesna težina su faktori koje treba imati u vidu kada je menstrualni ciklus u pitanju.
Prekomerna telesna težina može da utiče na neredovnost menstrualnih ciklusa. Gojaznost utiče na nivo hormona insulina, što opet može utiče na menstrualni ciklus. Ukoliko žena brzo dobije na telesnoj težini, to takođe može da utiče na menstrualni ciklus.
Povećanje telesne težine i neredovne menstruacije su česti simptomi policističnih jajnika ili poremećaja rada tiroidne žlezde i korisno je konsultovati se sa vašim lekarom, naročito ukoliko želite da ostanete u drugom stanju jer oba poremećaja utiču na smanjenu plodnost.
Ukoliko vam je telesna težina premala, ili prebrzo izgubite kilograme, to može da utiče na redovnost menstruacije, koja u nekim slučajevima može čak i da u potpunosti prestane. Nedovoljan unos kalorija deluje na lučenje hormona koji su neophodni da izazovu ovulaciju. Ukoliko je vaš indeks telesne težine manji od 18,5 to može da bude razlog za neredovne cikluse ili izostanak menstruacije.
Povećanje dnevnog unosa kalorija u najvećem broju slučajeva pomoći će da se menstrualni ciklus uspostavi.
10. Prekomerna fizička aktivnost
Ako preterujete sa vežbanjem, može da se desi da vam se poremete nivoi hormona neophodni za normalan menstrualni ciklus. Žene koje se profesionalno bave sportom ili aktivnostima koje su fizički zahtevne (na primer, balet) često pate od amenoreje – izostanka menstruacije.
11. Stres
Svima nam je poznato da stres može da utiče na brojne fizičke i psihičke poremećaje. Kada govorimo o menstrualnom ciklusu, način na koji prekomerni stres deluje na neregularnost ili izostanak ciklusa je putem hormona. Ukoliko onaj deo našeg mozga koji komanduje lučenjem hormona koji su zaduženi za ovulaciju i menstrualni ciklus bude poremećen prekomernim stresom, dolazi do problema i hormonalnom disbalansa. Na sreću, ovo ne utiče dugotrajno – kada se smanji nivo stresa vratiće se i normalno funkcionisanje ovog sistema.
12. Terapija lekovima
Neki lekovi mogu da utiču na menstrualni ciklus. Ukoliko mislite da neki od ovih lekova deluju na redovnost vašeg menstrualnog ciklusa, posavetujete se sa vašim lekarom:
- hormonska terapija
- lekovi protiv zgrušavanja krvi (antiglukoansi)
- lekovi za tiroidnu žlezdu
- lekovi za epilepsiju
- hemioterapija
- ibuprofen i aspirin
13. Kancer grlića materice i tela materice
Ove dve vrste karcinoma mogu da izazovu promene u menstrualnom ciklusu, kao i krvarenje između menstruacija ili obilne menstruacije. Krvarenje za vreme ili posle seksualnog odnosa kao i neuobičajena lučenja tečnosti mogu biti simptomi raka grlića materice ili raka tela materice, ali imajte na umu da navedeni simptomi često imaju uzrok u drugim faktorima a ne kanceru. Preventivan odlazak kod lekara je uvek preporučljiv.
Kada treba ići kod lekara?
Kao što ste videli, postoje brojni potencijalni razlozi za neregularnost menstrualnog ciklusa, a neki od njih zahtevaju i lečenje. Obavezno posetite vašeg ginekologa ili lekara u ovim slučajevima:
- ako menstruacija izostane 3 meseca, a niste u drugom stanju
- kada morate da menjate uložak ili tampon na svakih sat ili dva zbog obilnog krvarenja
- jaki bolove za vreme menstruacije
- ukoliko vaš menstrualni ciklus odjednom postane neredovan
- ako vam je menstrualni ciklus kraći od 24 ili duži od 38 dana
- menstruacija traje duže od 7 dana
- ako primetite tačkasto krvarenje između menstruacija
- ukoliko primetite neke druge simptome kao što su neuobičajeno lučenje iz vagine ili povišenu temperaturu za vreme menstruacije
Kako pratiti menstrualni ciklus?
U ranijem tekstu smo opisali koje sve metode postoje za praćenje menstrualnog ciklusa i plodnih i neplodnih dana. Među ovim brojnim metodama, izdvaja se svega njih par koje su precizne i pouzdane. Pogledajte zašto je Maybe Baby mini mikroskop jedna od najpraktičnijih i najjeftinijih metoda za utvrđivanje plodnih dana. Ukoliko je vaša namera da ostanete u drugom stanju, naći ćete brojne korisne tekstove na našem blogu – od saveta kako se hraniti i vežbati, do mogućih uzroka smanjene plodnosti i kod muškaraca i kod žena. A ukoliko želite da izbegnete trudnoću a ne želite da koristite kontraceptivnu pilulu ili kondom sa vašim partnerom, pogledajte u kojoj meri je pouzdan Maybe Baby kao pomoćno kontraceptivno sredstvo u ovom tekstu.