Zašto menstrualni ciklusi variraju i kako to utiče na plodnost i šanse za trudnoćom?

Svega 20% žena može da se pohvali da ima „školski“ menstrualni ciklus od oko 28 dana, dok kod preostalih 80% žena ciklus može da traje od 21 pa do 45 dana. U medicini se „neregularno trajanje ciklusa“ smatra ono koje je kraće od 24 dana ili duže od 38. Oko 30% žena ima neregularno trajanje menstrualnog ciklusa. Čak i žene koje imaju uredan ciklus će s vremena na vreme imati skraćenje ili produženje ciklusa, jednom ili više puta godišnje.
Ukoliko planirate trudnoću, pri poseti ginekologu jedno od prvih pitanja će biti „kad vam je bio prvi dan menstruacije“ i „da li vam je ciklus uredan?“.
Koji su osnovni razlozi za varijacije u trajanju ciklusa i kako to utiče na plodnost žene?
Faze menstrualnog ciklusa
Menstrualni ciklus je serija kompleksnih promena kroz koje žena prolazi svakog meseca. Rezultat ovog procesa je oslobađanje jajašca i priprema materice za trudnoću.
Ovaj proces se deli na tri faze:
- Folikularna faza
- Ovulatorna faza
- Lutealna faza
Folikularna faza počinje prvim danom menstruacije, odnosno krvarenja, a završava se sazrevanjem jajne ćelije i ovulacijom. U ovoj fazi hormon FSH stimuliše rast folikula (u kojima se nalaze jajne ćelije) i podstiče lučenje hormona estrogena. U ovoj fazi će samo jedna dominantna folikula da omogući jajnoj ćeliji da sazri i spremi se za oslobađanje. Ova faza obično traje od 10 do 14 dana, ali može da varira i u velikoj meri da utiče na ukupno trajanje ciklusa.
Ovulatorna faza počinje prskanjem folikula i izbacivanjem jajne ćelije u jajovod – nastupa ovulacija. Ova faza traje jedan do dva dana i najčešće se dešava 10 do 16 dana pre sledeće menstruacije. Jajna ćelija se potom kreće jajovodom prema materičnoj duplji i u toku kretanja može biti oplođena. Trudnoća se ne može desiti ukoliko ne nastupi ovulacija.
Lutealna faza (u medicini se još naziva i „korpus luteum faza“, ili „faza žutog tela“) uobičajeno traje 12 do 16 dana. U ovoj fazi se luči hormon progesteron, koji zajedno sa estrogenom utiče na pripremu materice za prihvat oplođene jajne ćelije kreiranjem gustog sloja krvnih žila. U slučaju da je jajna ćelija oplođena, taj sloj će se pretvoriti u posteljicu (placentu) i naredna menstruacija će izostati. Međutim, u slučaju da nije došlo do oplodnje, nivo progesterona će opasti i taj sloj krvnih žila se ljušti i izbacuje se iz materice menstrualnim krvarenjem.
Zašto je praćenje menstrualnog ciklusa važno?
Neregularni ciklusi i varijacije u trajanju ciklusa mogu da budu indikatori da postoji neki hormonalni disbalans, kao i mogućnost da se jajna ćelija nije oslobodila iako je nastupila menstruacija. Oko 10% žena neće uvek osloboditi jajnu ćeliju za vreme menstrualnog ciklusa.
Normalno trajanje menstrualnog ciklusa (od 21 do 35 dana) sugeriše da su vaši seksualni hormoni u balansu i da ne bi trebalo da imate problema sa začećem.
Kratak menstrualni ciklus (manje od 21 dana) može da znači da se ovulacija dogodila ranije, ili da se uopšte nije dogodila. U nekim slučajevima, skraćenje ciklusa ukazuje da jajnici imaju malo preostalih jajnih ćelija i da se približava menopauza. Žene koje imaju kratke menstrualne cikluse mogu da imaju probleme sa začećem.
Dugački ciklusi (preko 35 dana) ili neregularni ciklusi ukazuju da se ovulacija nije dogodila, ili da se ne događa uvek. Ovo može da utiče na probleme sa začećem, jer za vreme normalnog ciklusa opadanje lučenja hormona progesterona dovodi do krvarenja. Ukoliko se ovo opadanje ne dogodi, oblaganje materice krvnim žilama se nastavlja dok u nekom momentu ne postane predebelo i nestabilno. Posledica ovoga će biti krvarenje koje može da bude obilnije nego uobičajeno i da traje duže nego što je normalno.
Postoje mnogi mogući uzroci za anovulaciju (situaciju kada jajnici ne oslobode jajnu ćeliju). Problemi sa tiroidnom žlezdom mogu da utiču na ovaj proces. Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je takođe jedan od čestih uzroka. Ovi problemi utiču ne samo na smanjene šanse za začećem, već i na rizik od pobačaja.
Ukoliko menstrualno krvarenje traje duže od uobičajenih 5-7 dana, moguće je da se ovulacija nije dogodila. Dodatni razlozi za produženo menstrualno krvarenje, ili za intermenstrualno krvarenje (krvarenje između dve regularne menstruacije) mogu biti:
- Polipi
- Fibroidi
- Infekcija grlića materice
- Infekcija materice
Ukoliko se menstruacija dešava retko ili nikada, to očigledno ukazuje na izuzetno smanjene šanse za trudnoćom jer se ovulacija ne dešava regularno, ili uopšte. Žene koje imaju manjak telesne težine ponekad prestanu da imaju ovulaciju i menstrualni ciklus, ali se ova funkcija u velikom broju slučajeva vraća kada se telesna težina poveća. Veliki hormonalni disbalansi utiču na prestanak ili izostanak ovulacije, kao i prerana menopauza. Ukoliko je materica oštećena ili nije dobro formirana, može doći do izostanka menstruacije.
Ukoliko imate neregularne menstrualne cikluse, treba da se obratite ginekologu, čak i ako ne planirate trudnoću. Precizno određivanje plodnih dana je esencijalno da bi žena ostala u drugom stanju, a Maybe Baby mini mikroskop nudi najlakšu metodu da žena samostalno odredi plodne dane, kod kuće, uređajem koji se koristi iznova i iznova bez potrebe za dodatnim troškovima. Pročitajte više o metodi rada Maybe Baby mini mikroskopa ovde.