PLODNOST I ŽENSKI MENSTRUALNI CIKLUS (DRUGI DEO)
U ovoj seriji tekstova opisujemo tipičan ženski menstrualni ciklus i funkciju ovulacije. U ovom delu govorimo o merenju bazalne temperature koju neke žene koriste za procenu perioda plodnih dana.
Bazalna temperatura je jutarnja temperatura vašeg organizma, merena na jednu ili dve decimale, ali pod uslovom da ste imali barem tri sata neprekinutog sna pre toga. Da bi se izmerila ova temperatura, potreban je precizan instrument – bazalni termometar, koji je u stanju da meri temperaturu u minimalno desetim delovima stepeni Celzijusa ili čak u stotim delovima (cena ovakvih termometara je uporediva sa cenom Maybe Baby mikroskopa). Naime, jedan do dva dana posle ovulacije, bazalna temperatura raste za nekoliko desetih delova stepeni Celzijusa. Normalna bazalna temperatura kod žena je između 36,11 i 36,5°C, a posle ovulacije poraste na 36,5-37,22°C (u proseku za oko 0,5°C). Povećanje temperature ostaje sve do početka sledeće menstruacije. Problem sa ovom metodom je što je ona nepotpuna, jer žena merenjem bazalne temperature konstatuje trenutak kada je ovulacija već prošla – što znači da je mogla ostati u drugom stanju i ako je imala odnos 4 do 5 dana pre uočenog porasta bazalne telesne temperature. Dodatno, ova metoda je neprecizna, jer na jutarnju telesnu temperaturu mogu da utiču brojni faktori koji mogu da dovedu do nepreciznih rezultata.
Da li vam deluje da je ova metoda dobra alternativa našem predlogu? U sledećem delu opisaćemo metodu praćenja cervikalne sluzi i metodu ultrazvučnog pregleda kod ginekologa. Prijavite se na našu mailing listu za nove korisne tekstove!