PLODNOST: DA LI SPADATE U RIZIČNU GRUPU?
Većina parova saznaju da imaju problem sa začećem tek kada aktivno pokušaju da dobiju bebu. Međutim, problemi sa plodnošću često nemaju jako izražene simptome. Ukoliko radite na začeću, ili jednostavno planirate decu u budućnosti, dobro je znati da li vi, ili vaš partner, spadate u rizičnu grupu, što smanjuje šanse za začeće.
Ne možete staviti pod kontrolu sve uzroke koje smanjuju plodnost, ali na neke od njih je moguće uticati.
Rizični faktori za smanjenu plodnost
Žene i muškarci u istoj meri mogu biti odgovorni za smanjenu plodnost. U jednoj trećini slučajeva, oba partnera doprinose težem začeću – ili su medicinski uzroci nepoznati.
Evo najčešćih faktora koji utiču na smanjenu plodnost kod parova:
Godine
Ovaj faktor utiče i na muškarce i na žene, mada kod muškaraca plodne godine traju duže. Svaka žena se rodi sa ograničenim brojem jajašaca, a ovaj broj opada sa godinama.
Sredinom tridesetih godina počinje da se smanjuje šansa da žena lako ostane u drugom stanju. Do 40-te godine, šansa za začećem pada na 67%, sa visokih 90% na početku polne zrelosti. Sredinom 40-ih godina, šansa za začećem pada na 15%. Ipak, treba imati na umu da 67% u 40-oj godini uopšte nije mali procenat: ne smete biti negativni, već prosto pripremljeni. Precizno određivanje plodnih dana je ključno, a naročito kod žena koje sredinom 40-ih godina rade na tome da ostanu u drugom stanju. 15% šansi samo znači da treba da budete šest puta upornije nego kada ste imali dvadeset godina.
Kod muškaraca, plodnost počinje da opada u četrdesetim godinama.
Kako smanjiti rizik od ovog faktora? Odgovor je jednostavan i svi ga vrlo dobro znaju: pravite decu što je ranije moguće.
Pušenje
Ukoliko konzumirate cigarete ili marihuanu, smanjujete sebi šanse da ostanete u drugom stanju. Ovo važi i za žene i za muškarce: duvan i marihuana povećavaju šanse za pobačaj kod žena, a smanjuju broj spermatozoida kod muškaraca. Žene pušači u proseku uđu u menopauzu dve godine ranije nego one koje ne puše.
Kod muškaraca, pušenje može da dovede do erektilne disfunkcije.
Kako smanjiti rizik od ovog faktora? Ostavite pušenje. Oboje. Odmah.
Alkohol
Danas se smatra da ne postoji „bezbedna“ količina alkohola koju žena sme da popije u toku trudnoće. Konzumiranje alkohola dok ste u drugom stanju može da dovede do defekata pri rođenju. Pored toga, alkohol smanjuje šanse za začećem kod žena, kao i broj spermatozoida kod muškaraca.
Kako smanjiti rizik od ovog faktora? Oboje se suzdržite od konzumiranja alkohola u periodu dok pokušavate da ostanete u drugom stanju. Žena mora da ostavi alkohol sve do porođaja, a naravno i kasnije u periodu dojenja.
Telesna težina
Žene sa viškom telesne težine često imaju neredovne cikluse i ovulacije. Sa druge strane, žene koje imaju manjak telesne težine rizikuju da reproduktivni sistem potpuno prestane da radi!
Muškarci sa viškom telesne težine mogu patiti od manjeg kvaliteta sperme a povećava se i rizik od erektilne disfunkcije.
Kako smanjiti rizik od ovog faktora? Ako imate neredovne cikluse i ovulacije, odgovor je jasan – krenite na dugotrajnu dijetu i počnite redovnije da vežbate. Ako je kod muškarca ustanovljen problem kvaliteta sperme, isto važi i za njega.
Psihičko zdravlje
Depresija i stres utiču na hormone koji regulišu reproduktivni ciklus. Žene zbog toga mogu da imaju problema sa ovulacijom, a muškarci sa smanjenim brojem spermatozoida, kao i sa erektilnom disfunkcijom.
Kako smanjiti rizik od ovog faktora? Ukoliko već aktivno radite na začeću, ne dozvolite da vam intimni odnosi postanu stresni, to može samo da odmogne. Jasno je da je ovo lakše reći nego učiniti: zato preporučujemo da isplanirate kraće putovanje u vreme kada očekujete plodne dane (u čemu je Maybe Baby gotovo nezamenljiv) i opustite se u zagrljaju.
Seksualno prenosive bolesti
Gonoreja i hlamidija mogu da izazovu infekciju ženskih polnih organa. Ukoliko infekcija zahvati jajovod (salpingitis), to može da dovede do opstrukcije jajovoda i neplodnosti. U četvrtini slučajeva, za neplodnost je odgovorno zapaljenje jajovoda. U 15% slučajeva, do opstrukcije jajovoda može doći posle samo jedne infekcije! Šanse se dramatično povećavaju posle dve infekcije (40%), a posle tri infekcije kod približno 70% žena će doći do blokade jajovoda. Ovo dodatno može da utiče na pojavu vanmaterične trudnoće.
Muškarci rizikuju od upale izvodnih kanala testisa u kojima sazrevaju spermatozoidi. Simptomi su otečeni i bolni testisi, a ukoliko se ovo stanje ne leči može doći do neplodnosti.
Kako smanjiti rizik od ovog faktora? Izbegavajte nezaštićene intimne odnose u periodu pre nego što se odlučite za porodicu i decu. Redovno idite na testiranja i ne dozvolite da upale polnih organa predugo traju, odmah idite kod doktora.
Rizici specifični za žene
Postoje određeni rizici koji se odnose samo na žene. Sledeće stvari mogu da utiču na ovulaciju, hormonalni balans i reproduktivne organe:
- Endometrioza (prisustvo sluzokože materice izvan šupljine materice: u jajovodima, jajnicima, trbušnoj maramici, plućima, crevima, ožiljku od operacije, grliću materice, itd.)
- Bolesti jajovoda
- Hronične bolesti kao što su dijabetes, artritis, visok pritisak, lupus, astma…
- Dva ili više pobačaja
- Neredovni ciklusi
- Rana menopauza (pre 40-te)
- Nepravilno razvijena materica
- Polipi na materici
- Tkivo od ožiljaka nastalih operacijom u domenu reproduktivnih organa, ili kao posledica infekcije
- Ciste ili fibroidi
- Sindrom policističnih jajnika
Rizici specifični za muškarce
Faktori koji utiču na broj i zdravlje spermatozoida ili na izbacivanje sperme:
- Operacija kile
- Testisi koji se u mladosti nisu dovoljno spustili
- Upala ili infekcija prostate
- Zauške nakon puberteta
- Lekovi za čir ili psorijazu
- Cistična fibrioza (genetski poremećaj koji najviše remeti funkciju disanja ali se javljaju i poremećaji pankreasa, jetre i creva – kao i začepljenje semenovoda)
- Prerana ejakulacija ili blokada testisa
- Povećane vene u testisima