HealthFlex
×
  • POČETNA
  • O PROIZVODU
    • KOME JE NAMENJEN?
    • DOKAZANA METODA
    • PRECIZNOST 96-98%
  • UPOTREBA
  • NAJČEŠĆA PITANJA
    • UTICANJE NA POL DETETA?
    • KAKO ZATRUDNETI?
    • KADA JE ZAČEĆE MOGUĆE?
    • PLODNI DANI: DRUGE METODE?
    • ZA ŠTA SE SVE KORISTI?
  • GDE KUPITI
  • BLOG
  • KONTAKT

„NEPLODNOST“ NE ZNAČI DA NE MOŽETE DA ZATRUDNITE!

„NEPLODNOST“ NE ZNAČI DA NE MOŽETE DA ZATRUDNITE!
26.09.2018.Maybe BabyKako zatrudneti

Parove koji žele decu reč „neplodnost“ jako potresa i plaši, što je potpuno prirodno. Na sreću, ova teška reč ne označava apsolutnu nemogućnost para da dobije potomstvo! Često se koriste još neke teške reči: „sterilitet“ i „infertilitet“, koje ćemo u ovom tekstu pojasniti. Važno je odmah na početku napomenuti da dijagnoze „neplodnost“, „sterilitet“ ili „infertilitet“ apsolutno ne moraju da znače da vi i vaš partner ne možete da imate (svoju) decu. Naime, neplodnost se u medicini definiše kao „izostanak trudnoće posle jedne godine seksualnih odnosa bez korišćenja kontracepcije“. Dakle, bez panike – naša vrsta, homo sapiens, spada u one koje se ne reprodukuju sa lakoćom, već je potrebna upornost (ponekad i terapija).

Statistika u celom svetu, pa i u Srbiji, je slična: jedan od šest parova ima probleme sa začećem, ali samo njih 3% zahteva postupak medicinski asistirane oplodnje (u koje spadaju postupci inseminacije ili vantelesne oplodnje). Dakle, u preovlađujućem broju slučajeva, problemi sa začećem se mogu rešiti jednostavnijim metodama: promenom načina života, ishrane, preciznijim utvrđivanjem plodnih dana – ponekad je naravno neophodna i medicinska terapija.

Iz same definicije neplodnosti („izostanak trudnoće posle jedne godine“) se vidi da je moguć veliki broj razloga zbog čega žena nije ostala u drugom stanju. Tek u veoma, veoma malom broju slučajeva je muškarac potpuno sterilan ili žena ima medicinski problem koji je u potpunosti sprečava da ostane u drugom stanju.

Neplodnost, ili sterilitet, može biti „primarni“ i „sekundarni“ – u zavisnosti od toga da li je u prošlosti već dolazilo do začeća, trudnoće ili porođaja. Ukoliko žena nije ranije bila u drugom stanju a ima probleme sa začećem, to se naziva „primarni sterilitet“.  Za žene koje su barem jednom ostvarile trudnoću a sada imaju problema da ostanu u drugom stanju, kaže se da pate od „sekundarnog steriliteta“.

Sa druge strane, dijagnoza „infertilitet“ govori da žena može da ostane u drugom stanju, ali ne uspeva da iznese trudnoću do kraja. Dakle, treba razlikovati ove dve dijagnoze (neplodnost/sterilitet i infertilitet).

Čest uzrok za poteškoće u začeću u Srbiji je taj što se parovi kod nas (kao uostalom i u većini „zapadnih zemalja“) sve kasnije odlučuju za potomstvo. Procenat parova u dvadesetim godinama koji imaju problema sa začećem je svega oko sedam odsto, što je dvostruko manje od proseka (u Srbiji ukupno 15% parova ima problema sa začećem). U ranim tridesetim godinama, 15% parova ima problem sa otežanim začećem. Sa starenjem se povećava procenat parova koji imaju ove probleme: 35 odsto parova u ranim četrdesetim godinama, a kasnije procenat raste. Međutim, mi smatramo da ove procente treba posmatrati drugačije: „čak i u ranim četrdesetim godinama, 65% parova uspeva da dobije potomstvo!“. „Teškoća“ nije isto što i „nemogućnost“.

Uzroci za neplodnost leže u podjednakom procentu kod muškaraca i kod žena, oko 40%. U 10% slučajeva, uzrok je kod oba partnera (smanjena biološka kompatibilnost), a u 10% slučajeva medicina ne uspeva da otkrije konkretan uzrok neplodnosti. Ginekolog će vam savetovati da krenete u analize uzroka neplodnosti tek posle 6 ili 12 meseci neuspešnih pokušaja da zatrudnite. Najbolje je da i muškarac i žena krenu paralelno u analiziranje mogućih uzroka.

Na kraju, ponovićemo da „neplodnost“ ne znači „potpuna nemogućnost da se ostane u drugom stanju“. Neplodnost ili sterilitet je smanjena biološka sposobnost (u nekom slučajevima i biološka nesposobnost) osobe da doprinese začeću. Budite uporni, vežbajte, poboljšajte kvalitet svog života, jedite zdravije i precizno utvrdite svoje plodne dane da bi povećali šanse za trudnoćom.

O proizvodu

Mini mikroskop za određivanje plodnih i neplodnih dana.
Prirodna, jednostavna i precizna metoda.
Kupuje se jednom, može da se koristi zauvek!
Preko 2,5 miliona zadovoljnih korisnika u više od 25 zemalja sveta.
Dizajnirano i proizvedeno u Srbiji.

Pratite nas

SA NAŠEG BLOGA

  • CENA MAYBE BABY I GDE GA KUPITI? Apr 6

    Cene ažurirane: 6. aprila 2025. Mini mikroskop „Maybe Baby“ je...

  • TRUDNOĆA: 8 STVARI KOJE ĆE OLAKŠATI DA OSTANETE U DRUGOM STANJU Nov 30

    Koji faktori negativno utiču na plodnost i šanse za začećem,...

  • ŽENSKO ILI MUŠKO: DA LI MOŽETE UTICATI NA POL VAŠE BEBE? Oct 26

    Ovo je nezgodna tema: da li ostaviti majci prirodi da...

© Optix d.o.o. | Sva prava zadržana.

Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na medicinsko sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.